čtvrtek 28. května 2015

mimořádný blog ke kontaminaci vody

Dezinfekce rozvodů teplé a studené pitné a užitkové vody

   Pokud nastane situace, která bohužel proběhla v Praze a dojde zamoření vodního řadu kontaminovanou vodou, např. bakterií E.coli, nebo jinými koliformními – fekálními bakteriemi, nebo viry, musí se provést dezinfekce, protože se jinak kontaminace v domácnosti nezbavíte. Majitel rozvodů vody dezinfekci svého rozvodu už provedl, aby voda byla poživatelná, ale o dezinfekci domovního řadu od vodoměru se jaksi nikde nemluví, protože to už je soukromý majetek každého z nás.
    Přestože situace je závažná, nikomu se nebude chtít dál v tom problému moc babrat a všichni by byli rádi, aby už bylo po všem.

Jak tedy provést dezinfekci domovního rozvodu vody?
    Doporučuji použít účinnější bez chlorový přípravek ECODES HOME, nebo ECODES PROFI plus, což je silnější koncetntrát, který tím pádem máte pro vícero použití.
    O úklidu domácností, nebo jak takové situaci předejít jsem psal v únorovém blogu, no a o pár měsíců později tu máme opravdu veliké manévry. Nabízím tedy pomocnou ruku k řešení tohoto problému, jak se dostat z této nezávihodné kašovitosti. 

Pracovní postup
   Zamořená místa jsou veškeré části kohoutků a rozvodů vody, včetně ploch, dřezů, umyvadel, sprchových koutů, van, bidetů, odpadních výlevek, toalet, myček nádobí a praček a také jejich odpadních sifonů. Dále pak nádobí umytého kontaminovanou vodou, ale i prádla vypraného v kontaminované vodě bez vyvářky. Třeba i miska na vodu pro vašeho domácího mazlíčka múže být kontaminovaná, zvířátku to ublížit nemusí, ale Vám bohužel ano. 
   Dalším krokem je dezinfekce veškerého šroubení, kohoutů, různých rozvodů, sprchových hadic a růžic, nebo přívodních hadic k pračce či myčce, pokud jsou uzávěry odděleny od přímých rozvodů vody. Tyto části musíte demontovat, propláchnout a omýt dezinfekcí. V každém nánosu je školka pro veškeré rychle se množící mikroorganizmy. 
Poslední úkon je provést natlakování proplach kontaminovaného vodovodního řadu v domácnosti dezinfekčním roztokem, protože bakterie jsou uchycené také na vnitřních stěnách rozvodních trubek. Toto ale neprovádí společnost, která Vám dodává vodu. Pokud máte vlastní zdroj vody. Musíte si tenhle úkon provést sami a to i včetně vyčištěním vodního zdroje. Pro zručné domácí kutily to asi nebude problém.,
Pokud se tato činnost neprovede, hrozí tak další množení bakterií a s tím souvisí další zdravotní potíže. 
   Všude tam, kde doma používáte vodu, hrozí riziko nákazy. Voda bývá ošetřená a růst mikroorganizmů je zamezen. Pokud se jedná o vodu studenou pitnou. Teplá voda pitná není. Obě končí v odpadu a tam jsou líhně koliformních – fekálních bakterií. Pokud chcete zamezit růstu mikroorganizmů a kontaminace nestačí jen umýt umyvadla, dřezy, sprchy, vany a výlevky, ale i dezinfikovat.  Dřezy bývají kontaminovány zbytky z potravin – maso, zelenina stačí jen opláchnutím. Zbytky zůstávají na stěnách. Umyvadla -  umyté ruce, sprcha stěny podlaha, vana stěny. 

    Uvědomte si, co vše umýváte a že viry a plíšně se přenáší z jenoho na druhého. 


    Pokud se rozhodnete pro výrobky ECODES doporučuji si prohlédnout na webu výrobce 
tabulky nákladů a ředeni a možností aplikace.                      -lekr-




Žádné komentáře:

Okomentovat